DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Ludvík Berousek

Ludvik Berousek: je to už osmá generace...

Praha- Každý jistě postřehl, že do Prahy(Chodov) přijel cirkus, který svým představením bude bavit návštěvníky až do neděle 28.10.Přinášíme Vám rozhovor s pokračovatelem rodinné tradice Ludvikem Berouskem v cirkusácké branži z velice známého rodu.

Od kolika let se cirkusu věnujete?

Já jsem se v cirkusu narodil, takže od raného dětství.

Vzpomenete si, kdo s cirkusem ve vaší rodině začal jako první?

Bylo to někdy v roce 1880. To byl můj prapraděda. Nějakých osm generací zpátky.

Chcete v cirkuse zůstat i nadále, nebo byste rád zkusil i něco jiného?

Neláká mě zkusit nic jiného. V podstatě, když to jenom trošku půjde, chtěl bych u toho zůstat. Mě by asi nic jiného ani nebavilo.

Byla někdy doba, že jste chtěl se vším praštit, nebo naopak jste byl rád, že jste u cirkusu?

Klad i zápor tam samozřejmě je. Třeba úředníci někdy nejsou moc vstřícní. Pro cirkusy nemají pozemky a nechtějí je ani shánět. Je jim jedno, jestli cirkus přijede. Člověka pak takové jednání mrzí. Ale když potom děláte představení a vidíte spokojené diváky, jak tleskají, nebo vám po představení přicházejí děkovné dopisy, tak pak se člověk do města dostane i přes soukromé pozemky, jako třeba tady v Praze.

Myslíte si, že vaše děti budou s cirkusem pokračovat?

Zatím to tak vypadá. Já jim nechám samozřejmě volnou ruku,ale my je tady naučíme něco pro ten základ, aby se tím mohly živit. A jestli budou chtít na vysokou školu a dělat něco jiného, tak to záleží jenom na nich. Samozřejmě bych byl radši, kdyby pokračovaly.